Kita

Kapų estetika: praktiniai patarimai

kapo estetikaTvarkingas kapas – tai mūsų pagarba mirusiems artimiesiems. Neprižiūrėti kapai, nuvytusios gėlės ir šiukšlės byloja apie mūsų atlaidumą. Tiesa, keičiantis laikams, keičiasi ir kapų priežiūros taisyklės – vis daugiau žmonių atsisako spalvingų sodo gėlių ir renkasi visus metus žaliuojančius medelius, ilgą laiką prižiūrėta žolė keičiama dekoratyvine skalda ir betono plytelėmis, puošnūs antkapiai ir didingi paminklai virsta kukliais dekoratyvniais elementais, kalbančiais apie rimtį ir susikaupimą.

Nuo senų senovės kapavietės buvo suvokiamos kaip tam tikra kūrybos ir originalių idėjų generavimo terpė – ilgą laiką išskirtinumu ir didingomis skulptūromis buvo siekiama išreikšti meilę mirusiesiems. Šiandien stebima akivaizdi tradicijų kaita – kapavietė tampa vis kuklesnė ir reikalauja mažiau priežiūros, t. y. artimieji kapą suvokia kaip susikaupimo ir maldos vietą, todėl atsisako įspūdį keliančių, ryškių ir išsiskiriančių dekoracijų – čia atsiranda marmuras, granitas ir skoningi metalo gaminiai.

Dvasininkai primena, kad kapavietės priežiūra paremta kiekvieno asmens individualiu skoniu ir įgimta grožio pajauta – griežtų taisyklių kapo priežiūrai niekuomet nebuvo ir nebus. Siekdami laikytis estetikos principų, venkite dažniausiai pasitaikančių klaidų. Viena jų – įvairiaspalvės gėlės. Paprastai šį variantą pasirenka žmonės, galintys skirti daug laiko augalų laistymui bei ravėjimui. Vis dėlto, ieškodami gėlių, nepersistenkite – nepamirškite, kad tai amžino poilsio ir ramybės vieta, todėl paversti kapavietę gėlių darželiu nėra jokio tikslo. Specialistai ragina laikytis dermės principo – tiek antkapiai, tiek gėlės, paminklai ar medeliai turi derėti tarpusavyje. Beje, sodinant augalus, būtina įvertinti jų aukštį – augdami jie negali užstoti paminklo užrašo.

Jei kapavietės priežiūrai negalite skirti daug laiko, gerai pagalvokite apie minėtojo žemės lopinėlio dangą. Vienas dažniausių pasirinkimų – dirbtinės žolės kilimas. Deja, tokia danga visiškai neprimena natūralios žolės, be to, ji greitai susitepa, ją reikia plauti ir šukuoti. Šiuo atveju rekomenduojama rinktis dekoratyvinės skaldelės dangą – ji reikalauja mažiau priežiūros, tačiau atrodo išskirtinai patraukliai. Be to, skalda leidžia įgyvendinti pačias originaliausias dizaino idėjas, todėl turėsite visišką laisvę eksperimentuoti su formomis ir raštais. Siekdami aukščiausio rezultato, t. y. lygios dangos ir piktžolių išnykimo, naudokite kokybišką minėtosios dangos patiesalą. Skalda padengto kapo puošimui puikiai tiks dekoratyviniai metalo gaminiai.

Skaldos danga nerekomenduojama tuo atveju, jei šalia kapo auga medžiai, kadangi prikritus lapams, spygliams ir medžių sėkloms, juos bus sunku išimti. Po medžiais esančiai kapavietei naudokite smėlio arba juodžemio dangą, kuri leis greitai ir lengvai pašalinti visas susikaupusias šiukšles, naudojant nedidelį grėbliuką.

Kapo apželdinimui rekomenduojama rinktis lengvai prižiūrimus daugiamečius augalus. Nepamirškite laikytis saiko ir dermės principų. Nenaudokite itin ryškių ir nenatūralių spalvų. Atsisakykite aukštų augalų. Jei norite akcento, vieną ar kelis aukštesnius augalus pasodinkite šalia paminklo šonų.

Jei kapas yra susmukęs, pakelkite jį pripildami daugiau žemių – jas išlyginkite ir gerai suspauskite. Jei norite, kad kapavietė atrodytų tvarkingai, nepamirškite pagalvoti apie dailią tvorelę. Rekomenduojama atsisakyti itin aukštų gaminių, kadangi toks kapas atrodys grėsmingai, o jums bus nepatogu jį prižiūrėti. Tvorelė turėtų būti dekoratyvinė, savo gamybine ir spalvine medžiaga deranti prie bendro kapavietės vaizdo.

Jei turite originalių, tačiau sunkiai įgyvendinamų idėjų, prašykite specialistų pagalbos – kapų tvarkytojai, įvertinę jūsų poreikius ir pageidavimus, realizuos visus jūsų sumanymus. Jei gyvenate užsienyje arba negalite skirti laiko kapavietės priežiūrai, bendradarbiaukite su įmonėmis, teikiančiomis kapų priežiūros paslaugas.